France Prešeren - lepa vida
Prepoznaven je po motivu hrepenenja, ki naj bi bil značilen za Slovence.
Marija Milenković pa pravi, da gre za tip ženske, ki išče lastno osebno srečo in se upre morali ter družbenim normam okolja, v katerem živi, ter posledično zapusti dom in družino, kar pa ima vzrok v njenem čutnem odnosu do sveta in čustveni nepotešenosti. Njena glavna dejavnost je iskanje sreče in hrepenenje po njej, kamorkoli pa gre, kmalu spet hrepeni po starem. Večinoma ji vrnitve ni. In kot je dokazovala Katja Mihurko Poniž v svoji razpravi, je to kazen za njen odhod, kazen pa je v delih z lepovidskim motivom stalnica, ki je tam tudi zato, da bi ženskam pokazala, da iskanje sreče zunaj zakona ni rešitev. Tudi Avsenik Nabergojeva vidi podobe Lepe Vide v eksistencialnem smislu kot »različice tragičnih usod nezaščitenih žensk, ki so padle v roke demonskih in nasilnih moških«
V Sloveniji je do danes tako znanih že več kot 50 del na temo Lepe Vide. Na predstavo Slovencev o tem mitu pa sta najbolj vplivala France Prešeren s pesmijo Od Lepe Vide ter Ivan Cankar s poetično dramo Lepa Vida.
Eden in edini France Prešern
Je biti črni zamorec težko? Slabo? Dobro? Slabo? Dragoceno?
Tisto, kar je bodite ali pa tudi ne? Kaj praviš??
Hvala za pozornost.
Virov nimam navedenih.. sem za sebe si razjasnjevala. Zato imam se vedno tako. Če slučajno najdeš vire jih le prilepi v komentar.
2. SREČANJE: Spoznaj se skozi Poezijo. Od pekla do nebes in vse vmes.
Namig za naprej 😉
Si želiš ostajati na tekočem oz. v stiku. Izpolni sosednji obrazec. Dvakrat na mesec pošljem hitri prelet, da lahko pokukaš, če te kaj zamika.
Dobrodošel!